Wax nebo Shatter: Co vás dostane do vyšších stavů?

publikoval: Veronika Veselá | z 15 prosince 2023 Wax nebo Shatter: Co vás dostane do vyšších stavů?

Úvod do světa koncentrátů

Pokud se pohybujete ve světě kouření konopí, už jste určitě slyšeli o různých typech koncentrátů. Dnes se však zaměříme na dvě konkrétní formy: vosk a shatter. Když nás zmocní ta zvědavost, která vedla i Alici do králičí nory, člověk se neubrání otázce: "Dostane mě víc do 'výšin' vosk nebo shatter?" No, připravte si popcorn (nebo lepší ještě něco zdravého, kdo to dneska ještě žere, že?), protože tohle bude výlet.

Co to jsou koncentráty a jak se vyrábějí

První věc, kterou je dobré se zabývat, je pochopení toho, co to vlastně ty koncentráty jsou. Jde o produkty, které mají mnohem vyšší koncentraci psychoaktivní složky THC než obyčejné sušené květy konopí. Jak se k tomuto zvýšení THC dostanou? No, obvykle se THC a další kanabinoidy extrahují pomocí rozpouštědel jako je butan, CO2 nebo alkohol. Nebojte se, pokud to zní příliš chemicky - ten voči se z produktů dostane ven dřív, než se dostanou k vám (aspoň většinou; pořád platí základní pravidlo, důvěřuj, ale prověřuj). Shatter a vosk jsou oba koncentráty, ale liší se svou texturou a potenciálně i silou a způsobem užití. Na to se ještě podrobněji podíváme.

Shatter: Průhledný terapeut pro silné povahy

Shatter je koncentrát, který více připomíná sklo - je to průhledná, křehká substanc, která může být považována za noblesnějšího zástupce své kategorie. A proč je tak oblíbený? Nuže, kromě svého půvabu může mít vysoké procento THC, někdy až neuvěřitelných 80 %! Když si tak lezete po stěnách od nekonečných Zoom meetingů, může to být váš přítel na zklidnění nervů. Shatter se získává chladnějším procesem extrakce, což znamená, že se udrží více terpenů - a ty nám dodávají tu nádhernou vůni a chuť. Jakub, manžel doma, to moc neocení, ptže etřeba nemá rád, když celá kuchyně voní po borovicovém lese, ale co! To je přeci umění.

Vosk: Sticky Business pro milovníky oblak

Vosk je jiným druhem koncentrátu, který má měkčí a mastnější konzistenci. Jeho výroba zahrnuje vyšší teploty nebo dokonce míchání během procesu, což způsobí, že se vosk stane hustým a lepkavým. Tím vzniká méně "pevný" produkt, který se však může pochlubit podobnou silou jako shatter a také je vhodný pro různé způsoby vapování nebo dabbingu. Můžete ho třeba rozpustit v e-liquidu do vaporizéru a máte svou malou soukromou mlžnou komoru. A ten pocit, když náruč oblak zaplaví váš obývák a vy se najednou cítíte jako ve fantasy filmu… No, přiznejme si, kdo by to nemiloval?

Vliv na efekt: Hlavní rozdíly mezi šlapáním po mracích

Teď, když víme, co je co, pojďme se podívat na ty efekty. Vědci (a tím nemyslím jenom ty, co zůstali 'viset' v sedmdesátých letech) říkají, že % THC je vysoké u obou typů koncentrátů, ale to, jak vás dostanou 'high', se může lišit v závislosti na řadě faktorů včetně toho, jakým způsobem je konzumujete. Tvrdí se, že shatter poskytuje čistší a silnější 'high' kvůli nižšímu poměru dalších kanabinoidů, kdežto vosk může mít vyváženější efekt. Některým lidem to přijde lepší, protože to není jako skok do ledové vody, ale spíš jako pomalý sestup do teplého jacuzzi. Ale spojitost mezi chemií a tím, jak se cítíme, je pořád trošku jako věštění z křišťálové koule.

Tipy pro bezpečné používání koncentrátů

Přestože koncentráty mohou poskytnout intenzivnější zážitek, je důležité užívat je bezpečně. Protože jsou silnější, měli byste začít s malými dávkami. Já osobně, když jsem začínala, jsem to přehnala a pak se domnívala, že moje kočka Elly chce převzít svět – byl to dost divný večer. A pokud vás třeba zajímá, legalita koncentrátů se může lišit v závislosti na místě, proto než si uděláte večer zkreslenou představu o domácí pastě do vlasů, zjistěte si, jestli lokalita Konopíse nedá vašim snům stopku.

Když se svět zastaví a vy si musíte vybrat

Nyní, co udělat, pokud stojíte před volbou mezi voskem nebo shatterem a chcete se dostat do vyšších sfér? Moje rada: pokud hledáte něco nového a chcete experimentovat s různými druhy konzumace, pusťte se do toho s voskem. Ale jestli toužíte po čistém a nemilosrdně silném zážitku, shatter může být vaším vyvoleným. Nicméně, pasti? Už jste možná slyšeli tu báchorku, jak se jeden chudák zatáhl tak silně, že údajně dokázal komunikovat s rostlinami. Já si tedy myslím, že s nadsázkou to tak špatné nebylo, představte si ty zahradnické tipy! Jakub se ale trošku bál, že začnu dávat přednost řeči figurek z jeho Star Wars sbírky před jeho IT postřehy.

Závěrečné myšlenky: Vosk nebo shatter, to je otázka

Takže vybíráme vosk nebo shatter? Pravda je, že to pořád ještě záleží na osobních preferencích, způsobu konzumace a vaší toleranci. Někteří uživatelé mají raději mírnější efekty vosku, zatímco jiní považují shatter za jedinou pravou cestu ke šťastnému zenovému stavu. S Eliškou už je to lepší - ten čas, co umí sama zabavit sebe, můžete věnovat zkoumání tajů konopných koncentrátů. Navíc, na zážitek vždycky dohlíží náš domácí alarm, Jakub. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždycky si pamatujte: start low, go slow a mějte oči otevřené pro ty rostlinné rady. Nebo alespoň pro to, když se váš čtyřnohý spolubydlící rozhodne, že už je dostatečně velký na to, aby ovládl vesmír.