Nejsilnější kanabinoid na světě a jeho účinky

publikoval: Klára Šedivá | z 18 prosince 2023 Nejsilnější kanabinoid na světě a jeho účinky

Úvod do světa cannabinoidů

Ahoj, jsem Klára a miluju psaní o různých záhadných, fascinujících a často nepochopených tématech. Jedním z mých oblíbených témat jsou bezesporu konopné látky, tedy cannabinoidy. Víte, konopí není jen tak ledajaká rostlina. Je to jako nádherná škatulka plná překvapení – v dobrém slova smyslu – a kdykoli otevřete víčko, zdá se, že tam vždycky najdete něco nového a úchvatného. Dokonce jsem jednou na rodinné oslavě skončila v diskuzi s mým bratrancem, diskutovat o tom, jak moc je konopí zajímavou rostlinou, což, jak si umíte představit, bylo velmi zábavné, zvláště po několika skleničkách domácího jablečného moštu. Já jsem se dušovala, že konopné látky mají opravdu široký spektrum účinků a on mě přerušil řečí o silných názorech a možném míchání moštu s něčím silnějším. Ale zpátky k věci. Dnes se ponoříme do hlubin tohoto poznání a pokusíme se nahlédnout na záhadu nejsilnějšího cannabinoidu na světě. Už jen představa, že se můžu vydát na tuto cestu s vámi, mě vůbec nedrží na židli!

Vědecké pozadí cannabinoidů

První věc, kterou bychom měli pojmout, je to, jak vlastně konopné látky fungují. Cannabinoidy jsou zkrátka sloučeniny, které se přirozeně vyskytují v rostlinách Cannabis sativa. A nejde jen o dvě nebo o pět různých látek - ne, ne, ne! Rodina cannabinoidů je jakž takž rozsáhlá. Představte si to jako velkou rodinnou oslavu, kde je každý člen rodiny zcela jedinečný, má své silné stránky, osobitý smích, ale také vlastní tajemný příběh. Složitý systém, jehož neviditelné nitky zasahují do naší biologie a psychologie, do toho, jak vnímáme bolest, relaxaci nebo stres.

Jedním z klíčových odkrytí v oblasti biologického výzkumu bylo zjištění, že máme vlastní endokanabinoidní systém. Není to systém ve smyslu něčeho, co si koupíte v obchodě s elektronikou, ale složitá síť receptorů ve vašem těle. Tyto receptory se vážou na cannabinoidy a vyvolávají různé efekty. To není jen o pocitu euforie, který může člověk zažít po konzumaci THC (tetrahydrokannabinol - více o něm později), ale také o uklidnění, zmírnění bolesti, stimulaci chuti k jídlu a dokonce o léčení.

Vědci a jejich neustálé hledání

No a naši milí vědci, ti jsou zkrátka jako detektivové. Stále pátrají, zkoumají, třídí, přemýšlí, experimentují a hledají ten klíč, který by odhalil potenciální vlivy a využití těchto cannabinoidů. Když se řekne vědec a konopí v jedné větě, někteří lidé si možná představí osobu v bílém plášti, která vážně pozoruje na Petriho misku několik zelených lístků konopí. Ale ve skutečnosti je to o hodně větší dobrodružství, včetně podrobných chemických analýz, genetických modifikací a zkoumání, co všechno může ta která molekula v našem organismu způsobit. Skutečně fascinující!

Tetrahydrokannabinol (THC) – základní kámen

Takže, začněme u té nejznámější látky, THC. Tato látka je tím základním kamenem, jak forrestský box bonboniér. THC je často označován jako hlavní psychoaktivní složka konopí a je to právě on, kdo je zodpovědný za ten "high" efekt, který může přijít po konzumaci některých konopných produktů. Ale THC, to není jen o tom cítít se lépe nebo se dostat do "vyšších sfér". V medicíně se již prokázalo, že má řadu léčebných vlastností, jako je zmírnění bolesti, protizánětlivé účinky a schopnost pomáhat s některými formami záchvatů.

Jako u každé slavné osobnosti má i THC své sestry a bratry, včetně kanabidiolu (CBD), který je další velmi populární cannabinoid známý svými léčivými vlastnostmi bez psychoaktivního účinku. Ať už je to jakékoli, svět konopí nám ukazuje, že ne vše je jen černobílé a že i věci, které vypadají na první pohled jednoduše, mohou být ve skutečnosti neuvěřitelně složité.

Nejsilnější cannabinoid – THCP

A nyní k opravdovému hrdinovi dnešního příběhu, kterým je THCP, neboli tetrahydrokannabinol. Proč hrdina? No, protože tento nově objevený cannabinoid by mohl být doslova Supermannem mezi konopnými látkami! Podle některých studií je THCP až 30krát silnější než THC. Bonusový fakt: v září 2019 byl tento cannabinoid objeven skupinou italských vědců, kteří s ním provedli řadu experimentů na myších modelu. Jejich závěry naznačovaly potenciál této látky v mnoha aspektech, což by mohlo mít velký význam pro budoucí léčebné strategie, a to nejen v oblasti bolesti a zánětu, ale i v neurologii a psychiatrické péči.

To, že je THCP silnější, však samozřejmě znamená, že by při jeho používání byla nutná zvýšená opatrnost. V dávkách, které by pro THC byly bezpečné, by totiž THCP mohl vyvolat silné a možná nežádoucí účinky. Pokud jsem vás tímto tajemným siláčem nějak vystrašila, uklidním vás - v přírodním konopí se vyskytuje jen ve velmi malých množstvích, takže není třeba se obávat, že byste jím byly nějak ohroženy.

Konopí v praxi – jak se to má s legalitou?

Zmínili jsme si něco o THC a jeho větším, silnějším bratrovi THCP, ale jak vlastně konopí a jeho látky stojí, co se týče legality? No, to je tady v České republice pořádně zajímavé čtení. Víte, konopí je tu legální, ale... a teď pozor: pouze do 0,3% obsahu THC. Co se ale týče lékařského konopí, to je pak povoleno s vyšším obsahem THC, avšak pod pečlivou kontrolou a na lékařský předpis. Takže, pokud byste chtěly vyzkoušet nějaké ty konopné produkty, musíte se držet zákona a jít cestou CBD olejů, mastí a jiných produktů, které mají nízký obsah THC a jsou legálně dostupné.

Závěr a budoucí perspektivy

Tak co, milé čtenářky a čtenáři, dokázali jsme společně odhalit tajemství nejsilnějšího cannabinoidu v konopné říši: s největší pravděpodobností je to ten velebný THCP. Jestli vám tato informace způsobila malý intelektuální úsměv na tváři, pak je můj den učiněn. Konopí je oblast, která se neustále vyvíjí a přináší nové poznatky a fascinující odkrytí, které mění naše chápání tohoto všestranného rostlinného přítele. A jelikož je konopí takto úžasným zdrojem potenciálních léčiv, jsme teprve na začátku pochopení jeho plného potenciálu.

Zůstaňte se mnou, Klárou, na dalších blogových dobrodružstvích, kde poodhalím další tajemství konopých látek a možná se znovu zasměju rodinné anekdotě o moštovém schůzku s konopím. Kdo ví, kam nás naše zvědavé mysli zavedou příště? Ať už je vaše zájem o konopí motivován zdravotními důvody, scientifickou zvědavostí nebo prostým obdivem k fascinujícím věcem, které rostou z naší země, je důležité si pamatovat jednu věc: konopí je jako jedna velká, komplikovaná rodina. A abychom ji opravdu pochopili, potřebujeme jak otevřenou mysl, tak zároveň respekt k její síle a potenciálu. Takže, nezapomeňte, s konopím a jeho látkami je to vždy cesta, ne cíl, plná objevů a nekončící učení!