Je CBN silnější než Delta 8?

publikoval: Jana Hrubá | z 8 prosince 2023 Je CBN silnější než Delta 8?

Úvod do světa CBN a Delta 8

Jak jsem se v poslední době pohybovala mezi džunglí konopných produktů, narazila jsem na dvě látky, které se mi jevily jako velmi zajímavé a potenciálně revoluční v medicíně i dalších průmyslech. Jsou to CBN a Delta 8. Pravděpodobně jste o těchto dvou slýchali už někdy dříve, ale dnes se pokusím tyto látky podrobněji rozebrat. V článku se zaměřím na jejich silné stránky, rozdíly a výhody, které mohou přinést nám všem. Pochopíme, jak fungují a proč je na nich takový zájem.

Co je to CBN?

CBN, jinak se také někdy nazývá cannabinol, je jeden z mnoha kanabinoidů, které lze najít v konopí. Byl objeven již v roce 1940, ale i přesto patří mezi méně prozkoumané kanabinoide. Zajímavostí je, že CBN vzniká oxidací THC, což znamená, že pokud je surovina dlouho skladována v exponovaných podmínkách, může docházet k přeměně THC na CBN. Ačkoli tak může dojít k poklesu účinnosti THC, začínáme teprve objevovat celou řadu potenciálních přínosů, které CBN může mít pro naše zdraví.

Co je to Delta 8?

Delta 8 je také kanabinoid, který je blízkým příbuzným delty 9 - THC. Tomu nerozumíte? Já také ne, když jsem si o tom poprvé četla. Takže v jednoduchosti – Delta 9-THC je ten kanabinoid, na který si vzpomenete, když se řekne konopí, marihuana, hašiš. Delta 8 ale není tak silná jako Delta 9, ačkoli má podobné vlastnosti. A samozřejmě, každý máme jiné preference a reakce na různé látky. Některým z nás se možná bude líbit to, že Delta 8 je méně intenzivní.

Jak CBN a Delta 8 působí na naše tělo?

Obě tyto látky, CBN a Delta 8, mají přímý dopad na naše endokanabinoidní systémy. Tyto systémy jsou v našem těle přirozeně a kanabinoide používají jako neurotransmitery, tedy látky, které umožňují komunikaci mezi buňkami. To, jak různé kanabinoide ovlivňují naše tělo, je něco, co věda zatím teprve začíná pochopit. Ale to, co víme, je dost fascinující.

Je CBN silnější než Delta 8?

Odpověď na tuto otázku není tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Když říkáme "silnější", musíme se zamyslet nad tím, co tím vlastně myslíme. Je Delta 8 silnější v tom smyslu, že má intenzivnější psychoaktivní účinky? Ano, to je pravda. Pokud ale povíme, že je CBN silnější, neboť má širší léčebné a dietetické využití, nežli Delta 8, budeme mít rovněž pravdu. Vše záleží na perspektivě.

Pro Michala Delta 8 byla tou silnější

Vzpomínám na kamaráda Michala, se kterým jsem se na vysoké škole mnohokrát setkala na prázdných nocích, které jsme trávili ve studovně knihovny. Úzce se věnoval výzkumu kanabinoidů a jednou mi o nich začal vyprávět. To bylo poprvé, kdy jsem se dozvěděla o CBN a Delta 8. Michal testoval obě látky a zjistil, že Delta 8 pro něj měla silnější účinky. Jeho tělo bylo prostě přístupnější k Delta 8 než k CBN. Koneckonců, naše těla jsou odlišná, stejně jako náš vkus na pizza nebo naše oblíbené filmy.

Zdá se, že CBN je silnější ve svém uklidňujícím účinku

Stěžejní roli v našem hodnocení, který z těchto kanabinoidů je silnější, může hrát způsob, jakým působí na naše tělo. Mnoho uživatelů popisuje CBN jako uklidňující a protizánětlivý kanabinoid, který je skvělý pro lidi s nespavostí či bolestmi. Delta 8 má rovněž mnoho léčivých výhod, ale je také známá svými psychoaktivními účinky, které jsou méně silné než ty u běžného THC (Delta 9).

Závěr

Ať už se rozhodnete pro látku jakoukoli, CBN nebo Delta 8, je důležité si uvědomit, že každý z nás je jedinečný a reaguje na každou látku po svém. Možná zjistíte, že Delta 8 je pro vás silnější, zatímco pro někoho jiného bude CBN mít silnější efekt. Klíčem je najít to, co funguje pro vás, a nenechat se ovlivnit tím, co funguje pro někoho jiného. A ještě jedna věc - ať už zvolíte jakýkoli produkt, vždy si pamatujte, že více neznamená vždy lépe. S mírou!