Jak zlepšit svůj výkon: Efektivní strategie a tipy

publikoval: Pavel Matějka | z 17 prosince 2023 Jak zlepšit svůj výkon: Efektivní strategie a tipy

Základní pochopení "high"

Abychom mohli mluvit o tom, jak vlastně můžeme zlepšit naši euforii neboli "high", musíme pochopit, co to vlastně znamená dostat se do tohoto stavu. Začněme se tím, že "high" může znamenat různé věci pro různé lidi. Někdo hovoří o High, když mluví o pocitu euforie způsobeného užíváním psychoaktivních látek, ale věřte mi, že pocit maximálního potěšení můžete získat i z jiných, přirozenějších zdrojů. Myslím například na výstup do hor, kdy člověk po dlouhém výšlapu dosáhne vrcholu a cítí se jako by měl svět u nohou. Znáte to, že? Nějakou tu hodinku se potíte, slunce vás pálí do krku, a když už máte pocit, že si nekoupíte ani krůček, tenhle famózní pocit se objeví jako zázrak. No, ale abyste se dostali do tohoto bodu, musíte pro to něco udělat. Úpravy životosprávy, zlepšení spánkové hygieny, pravidelné cvičení – to vše může přispět k lepšímu "high" bez ohledu na to, o jaký druh "high" se jedná.

Vliv stravy na pocit "high"

Co na talíři, to v hlavě. Ano, ta stará dobrá pravda. Strava má obrovský dopad na naše tělesné a psychické funkce. Jídlo, které konzumujeme, může mít přímý vliv na kvalitu naší euforie. Když jsem naposledy hodně ponořil do světa zdravého životního stylu, zjistil jsem, že omega-3 mastné kyseliny, které jsou ve velkém množství v rybách a některých rostlinných olejích, jsou jakožto esenciální mastné kyseliny nezbytné pro správnou funkci mozku a mohou podporovat pozitivní náladu. Ani nemluvě o tom, že si tak můžeme připravit vynikající večeři, co naše chuťové buňky ocení stejně jako naše šedá kůra mozková. Bohaté množství antioxidantů, které najdeme v ovoce a zelenině, chrání náš mozek před oxidativním stresem a podporuje celkové zdraví, což opět může zvyšovat naše "high". A nestydím se přiznat, že s Rikym máme oba slabost pro mrkev. Ano, správně, i můj pejsek miluje zdraví prospěšné pochutiny! Jídlo, které jíme, by mělo být vyvážené, co se týče makronutrientů (bílkoviny, tuky, sacharidy) a bohaté na vitamíny a minerály, což je klíčové pro podporu našeho dobrého pocitu, ať už po fyzické nebo psychické námaze.

Důležitost pohybu a fyzické aktivity

Jestli je něco, co mi dokáže rychle zvednout náladu, je to pořádná dávka pohybu. Člověk se pořádně rozpustí, svaly zapracují a ono to jakoby spláchne veškerou negativitu. Když jsem se jednou rozhodl vyzkoušet nový typ cvičení, vzal jsem to po hlavě a šel do toho naplno. Nejlépe funguje pravidelný pohyb, takže i Riky má nárok na dlouhé procházky, což ho evidentně těší stejně jako mě. Asi se shodneme, že poctivě vyváděný pes, je spokojený pes, což se počítá do dobrého "high" i na mém konci vodítka. Vědecké studie ukázaly, že cvičení zvyšuje hladinu endorfinů a dalších mozkových chemikálií, které působí jako přírodní zlepšovače nálady. Četl jsem teprve nedávno, že výzkumy dokazují, že již krátká chůze na čerstvém vzduchu může mít okamžitý dopad na naši pohodu a celkové vnímání štěstí. Takže zvedněte zadek od počítače a běžte se projít, platí to i pro mě a Rikyho, který už se těší, že rozvětrá své čtyři tlapky.

Spánek jako základní stavební kámen "high"

Když jsem se dozvěděl, že spánek je pro naši schopnost dosáhnout opravdu skvělého "high" naprosto kritický, řekl jsem si, že tu asi bude nějaké vědecké tajemství, které stojí za pozornost. Opravdu dobrý odpočinek v noci je jako nabíječka pro naší tělesnou i duševní baterii. Pokud jsem o něčem přesvědčený, tak je to, že bez kvalitního spánku se nikam nedostaneme. Je to ta doba, kdy se náš mozek resetuje a tělo si odpočine od všednodenního shonu. Pokud si dáme důraz na správnou spánkovou hygienu – což zahrnuje i to, že večer nebudeme přežírat, nebo se dívat do modrého světla monitorů a displejů přímo před spaním – můžeme vidět obrovská zlepšení v našem denním "high". Jsem přesvědčen o tom, že i můj psí parťák Riky to ví, protože když se přitulí vedle mně a usne šťastný, oba se probudíme o to lépe naladění na další den. A já jsem za to vděčný jak za dobrý steak, který si můžu občas dopřát.

Meditace a relaxační techniky

Když jsem poprvé slyšel o meditaci, nebral jsem to smrtelně vážně. Myslel jsem si, že to bude věc pro jogíny nebo lidí, co mají hodně volného času. Ale jak víte, člověk se neustále učí a já nebyl výjimkou. Zjistil jsem, že meditace opravdu dokáže zvednout úroveň "high" o několik pater. Nejde jen o to, sedět v lotosové pozici a hluboce dýchat, ale o celou řadu technik, které nám pomáhají odpojit a zaměřit se na přítomný okamžik. Když se vám podaří najít tu správnou rovnováhu mezi uvolněním a soustředěním, může to vést k hlubokým zážitkům. A ano, i Riky občas přistihnu v klidu, jakoby meditoval, když leží na jeho oblíbeném polštáři a zdá se, že absolutně nic nedělá, jen tak pohrouženě odpočívá. Relaxační techniky mohou zahrnovat i jednoduché cviky dechu, poslech uklidňující hudby nebo aromaterapii. Nečekejte, že to půjde hned. Já sám jsem musel nějaký čas trénovat, než jsem se dostal do fáze, kdy mi meditace přináší pocit klidu a míru, což následně ovlivňuje celý můj den a já se pak mohu vznášet na obláčku pohody.

Vztah k přírodě a její vliv

Nejvíce mi pomáhá propojení s přírodou. Když jsem poprvé vyrazil na túru se Rikym, nečekal jsem, že se to stane takovou vášní. Příroda má tajemnou sílu léčit a obnovovat náš duch. Když se pustíte do objevování divočiny, můžete někdy doslova cítit, jak se vám zvyšuje "high". Já osobně to cítím pokaždé, když se dostanu do lesa a nasávám ten čistý vzduch, poslouchám zpěv ptáků a nechám sluneční svit proniknout skrze koruny stromů. Ta energie, ta klidná krása, je pro mě nejlepší možný způsob, jak se dostat do příjemného stavu "high". Je to pocit naprosté svobody a spojení s něčím mnohem větším než jsem já či můj čtyřnohý kamarád. Pravidelné výlety do přírody doporučuji každému, kdo potřebuje restartovat své myšlení a znovuobjevit krásu světa kolem nás.

Posilování pozitivního myšlení

Promiňte, že zní tohle jako z nějakého motivačního plakátu v kanceláři, ale zbystřete. Pozitivní myšlení může opravdu převrátit váš přístup k životu naruby – tedy samozřejmě v dobrém. Když jsem poprvé začal praktikovat pozitivní afirmace a snažil jsem se svědomitě zaměřit na dobré věci kolem mě, najednou mi bylo lépe. Můžete to zkusit tak, že každý den budete děkovat za alespoň jednu věc, co vám přináší radost. Začal jsem tím, že jsem si každé ráno řekl, jak skvělý je další den, že mám zdraví, kamarády, a dokonce i skvělého psa jako je Riky. A víte co? Funguje to. Když do svého režimu vnášíte pozitivní myšlenky, začnete si přitahovat pozitivní situace, a vaše "high" tak bude mnohem intenzivnější a častější.

Zážitky a dobrodružství

A na konec tu máme vznětlivé a nezbytné – zážitky a dobrodružství! Víte co? Život je jeden velký kolotouč a je na nás, abychom si zajistili, že se pořádně roztočí. Na vlastní kůži jsem zažil, jak nové zážitky obohacují naše "high". Například takové potápění - první dech pod vodou je jako objevit nový svět. Nejedná se o utrácení obrovských částek peněz za exotické dovolené (i když, jestli máte možnost, proč ne), ale o hledání těch malých, dostupných dobrodružství, které vám přinášejí ten pravý šťavnatý pocit života. Dokonce i obyčejný táborák s kamarády nebo svatojánské loučení s Rikym může přinést nezapomenutelné momenty. Je to o tom hledat a udržovat to vzrušení z každodennosti, které z nás dělá neustále zvědavé a naplněné bytosti.

Tak co, přátelé, cítíte se teď inspirováni, abyste se pustili do zlepšování svého "high"? Jdě