Fungují kapsle lépe než jedlé produkty?

publikoval: Drahoslava Vranová | z 19 srpna 2023 Fungují kapsle lépe než jedlé produkty?

Kapsle versus jedlé produkty: Úvod do bitevního pole

Sedím tady u svého stolu a teď přemýšlím, která strana to nakonec vyhraje. Máme na jedné straně kapsle plné vitamínů a minerálů a na druhé straně celé zahrady plné jedlých produktů. A tak mi to nedá a musím se do toho pustit a zjistit, co je vlastně lepší pro naše tělo a zdraví. Buď na tomto místě přidáváte kapsli do svého jídelníčku, nebo si místo toho raději dáte misku šťavnatých jahod. Co je tedy lepší volbou? Kapsle, které nabízí vše v jednom, rychle a snadno, nebo jedlé produkty plné přirozených živin, které tělo také potřebuje? Pojďme se do toho pustit a zjistit pravdu, jak to s těmi kapslemi a jídlem vlastně je.

Kapsle a jejich cesta do našeho těla

Když vezmeme kapsli, tak si vlastně dáváme malé balíčky plné vitamínů a minerálů. Začíná se tedy otázka, jak se tyto vitamíny a minerály dostanou do našeho těla? No, je to docela jednoduché. Když kapsli spolknete, putuje do žaludku, kde se začne rozpouštět. Postupně se tak uvolňují vitamíny a minerály, které pak tělo absorbuje. Ale je to opravdu tak jednoduché, jak to vypadá? Odpověď na tuto otázku je trochu složitější. Je pravda, že kapsle se v těle rozpouští a uvolňují vitamíny a minerály, ale není to tak účinné, jak by se mohlo zdát. Tělo totiž nenasává všechny vitamíny a minerály stejně. Některé se tělo snaží vstřebat co nejvíce, zatímco jiné se v těle hromadí a tělo je nedokáže správně využít. Což může vést k některým zdravotním komplikacím.

Jedlé produkty a jejich přírodní výzva

Na druhé straně stojí jedlé produkty. Myslíte si, že je to ta správná cesta, jak dostat všechny vitamíny a minerály do těla? Je to vlastně úplně jednoduché. Když jíme jídlo, tak tělo přirozeně zpracovává jednotlivé složky, které obsahuje. Tělo je přizpůsobené tomu, aby dokázalo rozkládat jedlé produkty a vstřebávat z nich živiny. Takže když si dáme misku jahod, tělo se postará o to, aby z nich získalo co nejvíce vitamínů a minerálů. S tímto přístupem se také nemusíme bát předávkování, protože tělo za normálních okolností reguluje, kolik vitamínů a minerálů potřebuje. Je tedy možné, že jídlo je přirozenějším a bezpečnějším způsobem, jak dostat vitamíny a minerály do těla, než jsou kapsle?

Protože je to osobní: Můj příběh

Vím, že se říká, že všechno je nejlépe v míře, ale před několika lety jsem to trochu přestřelila. Bylo to v době, kdy se objevili první vitamínové bomby a já byla naprosto unešená jejich kouzlem. Jakoby ze dne na den jsem začala polykat kapsle jako o život a nakonec jsem skončila u lékaře s předávkováním některých vitamínů. Teď vím, že i když se na něco takového dívám z pohledu své zkušenosti, musím být trochu obezřetnější. Naštěstí mi moje zkušenost přinesla něco velmi cenného. Uvědomila jsem si, že kapsle nejsou všelék a že je třeba je užívat rozumně a s rozmyslem. Přešla jsem tedy na jedlé produkty a musím říci, že jsem nikdy necítila lépe.

Závěrečné poznámky: Co je tedy nakonec lepší?

Po všem, co jsem prošla a po všech informacích, které jsem sebrala, je moje odpověď jednoznačná. Neexistuje jedno správné řešení. Je to o rovnováze. Kapsle mohou být skvělou doplněnou pro ty, kteří mají nedostatek určitých vitamínů a minerálů, ale je důležité je užívat s rozmyslem a ve správné dávce. Na druhé straně jsou jedlé produkty plné přirozených vitamínů a minerálů, které tělo potřebuje pro svůj správný chod. Neměli bychom tedy zapomínat na přirozenou stravu a měli bychom se snažit jíst co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny. Moje doporučení tedy je, že je to o kombinaci obou a o nalezení té správné rovnováhy. Takže ať už si vyberete cestu kapsulemi nebo jedlými produkty, pamatujte, že rozhodující je vždy zdravý rozum a poslech těla.